Biznes

Zarządzanie stresem w środowisku pracy

Każdy z nas doskonale zna sytuacje, gdy presja terminów oraz ilości zadań sprawia, że władzę nad nami przejmują stres i emocje. Jesteśmy wtedy bardziej wycofani, rozdrażnieni, może nawet agresywni. Nie mając czasu nawet na małe przerwy zaczynamy pracować w systemie alarmowym. Nasz organizm nie ma nawet chwili wytchnienia więc finalnie spada nasza efektywność, a efekt jest odwrotny do zamierzonego. Jak nie dopuścić w firmie do takiej sytuacji? Jak pomóc ludziom w rozładowaniu tych negatywnych emocji?

Czym jest stres i jak na nas działa?

Stres jest reakcją organizmu, polegającą na mobilizacji energii potrzebnej do pokonywa­nia różnorodnych przeszkód, niezależnie od tego, czy towarzyszą jej przyjemne, czy przykre odczucia. Każdy stres może więc być wywołany (i takie skutki powodować) przez czynniki pozytywne oraz negatywne. Stres zaliczany jest do czynników zaburzających równowagę psychofizyczną. Łączy narażenie na czynniki psychospołeczne ze skutkami zdrowotnymi. Powo­duje bowiem uszkodzenie najsłabszych części naszego organizmu.


Zobacz także: Rekrutacja i selekcja pracowników – Agencja HR Saleswise.pl

Zarządzanie stresem w środowisku pracy

Skutki stresu są niebezpieczne!

Czy wiesz, jakie skutki dla zdrowia niesie stres, z którym niczego nie robimy? Przez lata ma on bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.  Naukowcy przestrzegają, że za długotrwały stres wcześniej, czy później przyjdzie nam zapłacić. A jego skutki mogą pojawić się nawet po kilku latach. Objawami przewlekłego stresu są bowiem:

  • choroby serca i układu krążenia,
  • bóle głowy – również chroniczne,
  • bóle kręgosłupa,
  • cukrzyca,
  • osteoporoza,
  • kłopoty z trawieniem,
  • wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • rozregulowanie cyklu miesięcznego u kobiet,
  • otyłość
  • kłopoty z cerą,
  • wypadanie włosów.

 

Według badania „The Workforce View in Europe 2017”, w którym wzięło udział blisko 10000 pracowników z ośmiu krajów: Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Hiszpanii, Szwajcarię i Wielkiej Brytanii, Polska jest najbardziej zestresowanym krajem. Aż 22 proc. ankietowanych Polaków deklaruje, że codziennie doświadcza stresu w miejscu pracy. Ponadto, blisko połowa respondentów (46 proc.) twierdzi, że doświadcza stresu w pracy często lub bardzo często.

 

Strategie zarządzania stresem

Na szczęście ze stresem można sobie radzić. Poniżej przedstawiamy kilka strategii zarządzania stresem.

  • Analiza stresu – po poznaniu wskaźników stresu, należy dokonać analizy danych dotyczących rotacji pracowników, skarg, jakie składają oraz stanu ich zdrowia. Ogromną skrabnicą wiedzy w tym temacie może być Badanie Satysfakcji Pracowników
  • Przeprowadzenie oceny ryzyka dla zdrowia (HRA) – jest to narzędzie, które pomaga organizacjom i pracownikom poznać przyczynyi zagrożeń dla zdrowia,m.in. takie jak stres w miejscu pracy. 
  • Proste rozwiązania na początek Strategie radzenia sobie ze stresem nie powinny być nadmiernie skomplikowane. DObrym pomysłem jest rozpoczęcie od poinformowania pracowników w przejrzysty i jasny sposób o ich prawach, obowiązkach oraz o oczekiwaniach względem nich. 
  • Rozwianie obaw dotyczących work life balance Stres w miejscu pracy jest w nierozerwalnie związany z poczuciem, że zachowanie pożądanej równowagi między życiem prywatnym a zawodowym jest niewykonalne. Pracownicy Departamentu HR powinni wypracować strategie w celu ograniczenia tej przyczyny stresu. Sprawdzonymi rozwiązaniami są np.: zwiększenie elastyczności pracy w postaci możliwości zdalnego wykonywania pracy, elastycznych godzin pracy, wsparcia dla pracowników mających dzieci czy opiekujących się osobami starszymi.
  • Ocena przestrzeni biurowej pracownicy muszą sobie radzić z, często przytłaczającym, natłokiem obowiązków. Nie pomaga w tej sytuacji fakt, że coraz więcej firm decyduje się na tzw. open space’y – czyli wspólne pomieszczenia do pracy. Warto pamiętać, że pracownicy potrzebują przestrzeni umożliwiającej koncentrację. Miejsce pracy znacznie wpływa na stan zdrowia i produktywność, dlatego ocena stresu w miejscu pracy powinna obejmować analizę przestrzeni fizycznej. 
  • Wykorzystanie technologii – stosunkowo nowym sposobem na zmniejszenie stresu w pracy jest wykorzystanie aplikacji pomagających poprawić produktywność pracowników biurowych – pokazują one jak lepiej zarządzać swoim czasem i przepływem pracy. 
  • Zachęcanie do „uważności” Niektóre firmy opracowały programy uczenia się dla pracowników skupione wokół koncepcji „uważności”. Programy te zachęcają do cichej refleksji jako sposobu radzenia sobie ze stresem. 

 

Wrzuć na luz!

Niestety, nic nie wskazuje na to, by stres w miejscu pracy miał zniknąć – dlatego warto jest starać się z nim walczyć. Przedsiębiorstwa powinny śledzić przyczyny powstawania stresu w pracy oraz związane z nim koszty. Nierzadko bowiem stres prowadzi do wypalenia zawodowego oraz rezygnacji podwładnego z pracy. W związku z tym, alarmujące dane odnośnie stresu powinny skutkować konkretnymi działaniami pracodawców z zakresu monitorowania i zapobiegania stresowi w miejscu pracy, jak również edukacji w zakresie radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami, które w dłuższej perspektywie są przecież nieuniknione.