Selektywne herbicydy to środki chwastobójcze, które atakują określone rośliny lub gatunki roślin, pozostawiając pożądane rośliny nienaruszone.
Herbicydy nieselektywne, lub powalające, zazwyczaj zabijają wszystkie rośliny, z którymi mają kontakt. Herbicyd selektywny może być stosowany na obszarach o mieszanym wzroście, na których pożądane uprawy rosną na tym samym obszarze, co chwasty, które ma zabić herbicyd. Pod względem zastosowania, herbicydy selektywne znajdują szerokie zastosowanie w ogrodach, na trawnikach i w uprawach. Nieselektywny herbicyd może zostać użyty do oczyszczenia pustych działek lub miejsc, takich jak tory kolejowe, z całej roślinności.
Stosowanie herbicydów w różnych rodzajach upraw
Selektywność herbicydu często zależy od prawidłowego dawkowania i aplikacji. Wiele rodzajów selektywnych herbicydów może zabijać docelowe chwasty w niższym stężeniu niż pożądane gatunki roślin uprawnych. Jeśli taki selektywny herbicyd zostanie zastosowany w wyższym stężeniu niż zalecane, zarówno chwasty, jak i uprawy, mogą zostać zabite lub przynajmniej uszkodzone. Należy zatem odpowiednio przestrzegać dawek preparatu zalecanych przez producenta, znajdziemy je na opakowaniu środka chwastobójczego.
Niektóre z najczęstszych herbicydów w tej kategorii to te, które zabijają rośliny szerokolistne, pozostawiając gatunki traw nienaruszone. Herbicydy selektywne mają ogromne znaczenie w produkcji roślinnej, a także są wykorzystywane do pielęgnacji trawników, ogrodów, parków miejskich, boisk, jak również na poboczach dróg dla zwiększenia widoczności i poprawy bezpieczeństwa kierowców.
Możesz przeczytać artykuł na stronie https://innvigo.com/zabiegi-herbicydowe-kukurydza/, z którego dowiesz się, jakie zabiegi herbicydowe stosuje się w kukurydzy. Stosowanie środków agrochemicznych zapewnia ochronę upraw przed szkodnikami i zapewnia zdrową uprawę. Pomagają również rolnikom w uprawie większej ilości żywności, co bezpośrednio powoduje, że żywność jest tania i łatwo dostępna, podczas gdy tradycyjny sposób usuwania chwastów sprawia, że żywność jest kosztowna i trudna do pozyskania ze względu na duże straty.