Ubezpieczenie OC samochodu nie zawsze działa w taki sposób, że pokrywa koszty wypadku, stłuczki lub innego zdarzenia drogowego w całości.
W niektórych sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe może skorzystać z prawa do tak zwanego regresu. Oznacza to, że pieniądze zostaną oczywiście wypłacone poszkodowanemu, ale na tym sprawa się nie zakończy i firma taka będzie żądała zwrotu całości lub części poniesionych kosztów od sprawcy zdarzenia drogowego. Warto dowiedzieć się więcej o mechanizmie regresu i sytuacjach, w których jest on stosowany.
Regres i jego stosowanie przez towarzystwa ubezpieczeniowe
Regres ubezpieczenia OC jest sytuacją, w której firma żąda zwrotu poniesionych kosztów od sprawcy zdarzenia drogowego. W przypadku regresu całkowitego, odszkodowanie jest wypłacane w całości na rzecz poszkodowanego, a następnie towarzystwo dochodzi swoich praw u sprawcy. Druga opcja to regres częściowy polegający na tym, że towarzystwo wypłaca częściowe odszkodowanie, a pozostałą kwotę poszkodowany musi ściągać od sprawcy na własną rękę.
Sytuacje, takie jak regres ubezpieczenia OC zdarzają się dość rzadko. Towarzystwa ubezpieczeniowe żądają zwrotu całości lub części poniesionych kosztów od sprawców, którzy byli pod wpływem narkotyków, innych środków odurzających lub alkoholu. Dotyczy to również ucieczki z miejsca zdarzenia czy też braku posiadania uprawnień do kierowania pojazdem, chyba że była to sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, wymagająca ucieczki lub korzystania z pojazdu bez uprawnień, którą można udowodnić i w ten sposób ochronić się przed regresem.
Wiele cennych informacji na temat regresu ubezpieczenia OC można znaleźć w Internecie, na przykład na stronie http://najtansze-oc-ac.pl/regres-ubezpieczeniowy-oc-na-czym-polega/. Warto zapoznawać się z takimi serwisami, aby wiedzieć kiedy firmy ubezpieczeniowe mają prawo do regresu i jak się przed nim bronić w uzasadnionych przypadkach.