Biznes Finanse

Jak korzystanie wymieniać waluty na wakacjach?

Każdy turysta, który wyjeżdża za granice powinien posiada pewny zapas obcej waluty, oczywiście w krajach Unii Europejskiej nie trzeba wymieniać pieniędzy, euro jest uniwersalnym środkiem płatniczym.

Osoby, które podróżują po Europie, nie muszą także przeliczać sobie cen, ze względu na stałą wartość Euro w tych krajach. Jednak część krajów wspólnoty posługuje się nadal swoją walutą do tych krajów należą Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Węgry, Rumunia czy Szwecja. Pamiętajmy aby w tych krajach posiadać odpowiednią walutę. Oczywiście na miejscu można wymieniać gotówkę w placówkach bankowych czy też w kantorach wymiany walut. Oczywiście można także korzystać z bankomatów jednak przelicznik w bankomacie może być dla nas niekorzystny. Przed wyjazdem warto sprawdzić w internecie kursy walut w różnych kantorach. W przypadku krajów spoza UE często zaleca się wymianę na lokalną walutę. Karty kredytowe stały się również bardzo popularne jako środek płatniczy. Są akceptowane w większości restauracji, hoteli i sklepów. Za wynajem samochodów możemy płacić kartą kredytową praktycznie wszędzie. Oczywiście zmiana pieniędzy jest najprostsza w banku w Polsce. Kursy i opłaty są stałe, zmiana jest bezpieczna.

Oczywiście należy jednak najpierw zapoznać się z przepisami celnymi i dozwoloną ilością pieniędzy przywożonych do danego kraju wakacyjnego

. Czasem powyżej pewnych kwot musimy zadeklarować iż posiadamy większą ilość gotówki. Specjalistyczne kantory wymiany walut można znaleźć na prawie każdym lotnisku, w hotelu czy też na dworcach ale także w centrach handlowych. Niektóre kantory mogą poprosić o okazanie paszportu, warto także zapytać czy dostaniemy paragon. Jednak w niektórych krajach wymian waluty w hotelach nie będzie możliwa, dlatego też przed wyjazdem należy zapoznać się z zasadami wymiany w różnych krajach. W każdym mieście można znaleźć kantory, przykładem może być Kantor Dworzec w Białymstoku. Na stronie internetowej kantora można sprawdzić aktualne kursy walut.