W przypadku urządzeń które wykorzystują hydraulikę do działania, ważne jest zastosowanie odpowiednich węży hydraulicznych.
Wygląd i sprawne działanie systemu często zależy od zastosowania węży o odpowiedniej długości. Zbyt duża nieszczelność węża zwiększa spadki ciśnienia i koszt systemu. Węże produkowane są z dużą dokładnością, ponieważ stanowią część systemy hydraulicznego, w którym należy obliczyć objętość, aby było wiadomo jaką ilość płynu należy wlać i jakie powinno być ciśnienie. Oczywiście musi być on elastyczny, zespół węża może pracować na urządzeniach, które są w ruchu przez co także węże będą w ruchu. Wąż wysokociśnieniowy należy poprowadzić tak, aby był zgięty tylko w jednej płaszczyźnie. Hydraulika służy do zwielokrotniania siły. Używając węży hydraulicznych, maszyny hydrauliczne mogą wytwarzać bardzo silny moment obrotowy przy niskiej prędkości i zarządzać prędkością i ruchem maszyn z niezwykłą dokładnością.
Pojedyncza pompa hydrauliczna lub sprężarka może, poprzez węże hydrauliczne, zasilać wiele różnych maszyn i funkcji maszyny przy bardzo różnych poziomach mocy w tym samym czasie.
Każdy wąż ma określone parametry znamionowe dla określonych rodzajów cieczy, do których jest przeznaczony, zakresy temperatur roboczych i ograniczenia ciśnienia dla tego konkretnego węża. Zwykle są nadrukowane na wężu lub złączkach. W niektórych przypadkach producenci drukują numer modelu na wężu i dostarczają specyfikację dla różnych modeli. Układy hydrauliczne działają pod wysokim ciśnieniem, jeżeli wystąpi nieszczelność, wówczas spada ciśnienie przez co spada wydajność całego układu. Dobrym przykładem jest koparka, która jest zasilana hydraulicznie, posiada charakterystyczne węże, które doprowadzają olej do końca, aby siłowniki mogły poruszać łyżką. Czasem w czasie prowadzenia prac, przewód może zostać przerwany, wówczas maszyna nie nadaje się do użytku, trzeba przerwać pracę, co może doprowadzić do strat, dlatego też węże hydrauliczne, muszą być bardzo wytrzymałe.