Biznes

Nie mogę znaleźć pracy – co robić?

Wysłane CV i listy motywacyjne możesz już liczyć w dziesiątkach, a prawie wszystkie pozostają bez odpowiedzi? Poszukiwanie etatu przeciąga się, coraz trudniej Ci spać, tracisz apetyt, a może nawet zaczynasz unikać bliskich, którzy dopytują, czy udało Ci się już gdzieś zahaczyć?

Czytaj dalej i dowiedz się, jakie masz możliwości, kiedy nie możesz przez długi czas znaleźć pracy. 

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy?

Przeciągające się bezrobocie może być bardzo stresujące. Długotrwały brak zatrudniania oznacza często niestabilność finansową, a więc i niepewność co do przyszłości. Do tego dochodzi presja otoczenia oraz ta wewnętrzna, narzucana przez własną ambicję, marzenia. Kolejne niepowodzenia w rekrutacjach mogą z kolei prowadzić do obniżonej samooceny, frustracji, nerwicy, depresji i innych problemów psychicznych. Z długotrwałym bezrobociem wiążą się też takie zjawiska jak nadużywanie alkoholu i innych używek, przemoc domowa. W związku z tym polskie urzędy pracy kwalifikują osoby długotrwale bezrobotne (tzn. powyżej 12 miesięcy) jako znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. 

Powodów dłuższych trudności ze znalezieniem pracy może być bardzo wiele. Na początek warto zdać sobie sprawę, że część z nich to okoliczności, na które nie ma wpływu osoba szukająca pracy. Należą do nich na przykład:

  • stan pandemii, ograniczenie działalności w niektórych branżach, 
  • ogólna zła sytuacja gospodarcza, wysokie bezrobocie, brak ofert pracy na rynku, 
  • brak popytu na pracowników wykonujących zawody znajdujące się w nadwyżce na danym obszarze, 
  • automatyzacja w różnych branżach, wymieranie zawodów.

Z drugiej strony warto pochylić się nad kwestiami, na które mamy wpływ, a być może nie zadbaliśmy o nie najlepiej jak to możliwe. Jeśli przez wiele miesięcy nie możemy znaleźć pracy, zastanówmy się, czy nasze kwalifikacje na dane stanowisko wciąż są cenione na rynku pracy. Przejrzyjmy ogłoszenia i zapiszmy sobie najczęściej stawiane wymagania.  Może nie zauważyliśmy, że obecnie pracodawcy szukają przede wszystkim osób, które ukończyły konkretny kurs, znają dane oprogramowanie czy mają pewne uprawnienia, jakich my nie posiadamy. Okres bezrobocia warto poświęcić na uzupełnienie kwalifikacji, zrobienie dodatkowych szkoleń. 

A jeśli spełniamy wszystkie wytyczne, a mimo to nie możemy znaleźć pracy? Być może wynika to z dużej konkurencji w branży czy braku wakatów w danym obszarze zatrudnienia. Rozwiązaniem, jakie można wziąć pod uwagę, jest poszukanie posady w innej miejscowości. Dobrze też poszerzyć zakres poszukiwań pracy dlatego, że obecnie wiele firm oferuje możliwość wykonywania obowiązków służbowych w trybie home office (bez konieczności przeprowadzki do odległego miasta). 

Warto też wiedzieć, że rynek pracy w Polsce i na świecie podlega różnym trendom. Między innymi rozwój technologiczny, ale też decyzje polityczne, zmiany społeczne powodują pojawianie się nowych stanowisk – oraz zrezygnowanie z innych. Zastanówmy się, czy posada, jakiej szukamy, należy do perspektywicznych. Być może brak ofert z nią związanych wynika ze zmian w branży i nowych trendów. Określmy, jakie są pokrewne, bardziej popularne stanowiska i czy trudno będzie nam się ewentualnie przekwalifikować. 

Kolejną barierą w czasie szukania pracy mogą być niewłaściwe, nieatrakcyjne dokumenty rekrutacyjne. CV to nasza wizytówka – czy faktycznie spełnia swoją funkcję i zachęca do kontaktu? Odstraszać może przestarzała szata graficzna, błędy ortograficzne i gramatyczne, ale także nagromadzenie nieistotnych informacji. Rekruter, który w niedługim czasie musi przejrzeć nawet kilkaset CV, raczej nie będzie miał dość cierpliwości, by z gąszcza informacji wyłuskać te mające znaczenie z punktu widzenia stanowiska, na jakie prowadzony jest nabór. To my powinniśmy zadbać o to, by nasze CV było przystępne, przejrzyste i nowoczesne. 

Niektóre osoby mają trudności ze znalezieniem pracy, ponieważ niekorzystnie wypadają w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Mimo że są specjalistami w swoim fachu, spotkanie z rekruterem wywołuje w nich tak duży stres, że nie są w stanie w pełni zaprezentować swoich kwalifikacji. Powodów dużej nieśmiałości czy nawet nieumiejętności poradzenia sobie z tą bądź co bądź stresującą sytuacją, może być wiele, łącznie z głębszymi problemami natury psychicznej, wymagającymi terapii. Warto jednak pamiętać, że im lepiej przygotujemy się zawczasu do rozmowy o pracę, tym większa szansa na zrobienie pozytywnego wrażenia na rekruterze. Przećwiczmy na głos i przed lustrem odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Zbierzmy informacje o firmie, wcześniej przygotujmy ubranie, zaplanujmy dojazd – bądź sprawdźmy sprzęt i łącze internetowe, jeśli rozmowa ma odbyć się online. 

Wymarzona praca – jak ją jednak znaleźć?

Powodem przedłużającego się bezrobocia może być także nieumiejętność poruszania się po rynku pracy – czyli szybkiego znajdowania jak największej liczby ogłoszeń odpowiadających naszym preferencjom, selekcjonowania ich, skutecznego komunikowania z pracodawcami. Na szczęście są narzędzia, które mogą nam w tym wszystkim pomóc – portale pracy. W Polsce działa ich kilka, najlepiej wybrać taki, który jest popularny – a więc codziennie aktualizowany i dający dostęp do bardzo wielu ofert. Przykładem może być portal z ogłoszeniami praca.pl. Platforma ta pozwala na szybkie znalezienie ofert spełniających nasze oczekiwania. Lokalne ogłoszenia o pracę zobaczymy dzięki podaniu w pasku wyszukiwania interesującej nas miejscowości. Mamy też możliwość określenia obszaru zatrudnienia bądź konkretnego stanowiska. Filtrów wspomagających szukanie pracy jest więcej, np. praca zdalna czy rekrutacja zdalna. 

Warto wiedzieć, że profesjonalny portal pracy to nie tylko tablica ogłoszeń, ale platforma, za pomocą której weźmiemy udział w rekrutacji. Po zalogowaniu się (na praca.pl rejestracja jest bezpłatna) uzyskujemy dostęp do takich narzędzi jak kreator CV, job alert, profil kandydata, możemy też zapisać się do newslettera. 

Poszukiwanie zatrudnienia za pomocą portalu z ogłoszeniami jest łatwe i może przyspieszyć znalezienie posady. Oczywiście warto dywersyfikować nasze działania – sprawdzać, co ma do zaoferowania urząd pracy, też w kwestii szkoleń i doradztwa zawodowego, a także brać udział w targach pracy i poinformować o swojej sytuacji bliskich. 

Nawet jeśli szukanie pracy przeciąga się na tygodnie czy miesiące, nie traćmy zapału i do każdej kolejnej rekrutacji podchodźmy z entuzjazmem. Pamiętajmy też, by każdego dnia sprawdzać oferty i traktować bezrobocie jako okres przejściowy, który wkrótce się skończy. Powodzenia!