Biznes

Wytwarzanie ciśnienia w układach hydraulicznych

Skuteczne i prawidłowe działanie układów hydraulicznych zależy od wielu czynników, z pewnością będzie to szczelność, często skomplikowane układy hydrauliczne posiadają wiele elementów.

Musimy pamiętać iż awaria, rozszczelnienie jednego z nich doprowadzi do spadku ciśnienia, wówczas cały układ przestanie działać prawidłowo. Dlatego wykorzystywane są wysokiej jakości podzespoły, wszystkie uszczelki powinny być dostosowane do rodzaju cieczy, temperatury oraz oczywiście ciśnienia.

Wytwarzanie ciśnienia w układach hydraulicznych

Rola pompy w układzie hydraulicznym

Elementem który pozwala na uzyskanie ciśnienia roboczego jest pompa, jest to pompa hydrauliczna która powoduje przemieszczanie się oleju. Możemy wykorzystać różne rodzaje pomp hydraulicznych, może być to pompa łopatkowa, gdzie za ruch cieczy odpowiadają łopatki. Jest to najczęściej spotykany rodzaj pompy, jednak warto zwrócić uwagę iż nie zawsze sprawdza się ona dobrze, zwłaszcza w przypadku cieczy o większej lepkości. Dostępne są także pompy zębatkowe, gdzie dwie zębatki odpowiadają za przemieszczanie się płynu, możemy spotkać także pompy śrubowe, w tym przypadku za pomocą śruby ślimakowej ciecz przekazywane jest dalej.

Wysokie ciśnienie, temperatura powodują iż niektóre elementy mogą ulegać uszkodzeniom, oczywiście producenci wykorzystują wysokiej jakości materiały do produkcji pomp. Jednak niekiedy może dojść do awarii, uszkodzenia mechanicznego ważnych elementów pompy. Dodatkowo z biegiem czasu może dochodzić także do zużycia elementów ruchomych. Dlatego też należy sprawdzać ciśnienie w całym układzie, w przypadku kiedy zauważymy iż ciśnieniem spada, ale cały układ jest czynny, wówczas możemy poszukiwać problemów w środku pompy.

Często wystarczy przeprowadzić profesjonalną regenerację aby pompa mogła działać prawidłowo, mogła posłużyć przez kolejne lata. W tym przypadku może być prowadzony serwis pomp rexroth bosch, jak również pompy wielu innych producentów. W tym przypadku wymienione mogą być elementy odpowiedzialne za wytworzenie ciśnienia, dodatkowo zostanie przeprowadzony test szczelności.