Panele fotowoltaiczne instalowane są w wielu miejscach.
Najczęściej ich montaż kojarzy się z dachami domów jednorodzinnych. Warto jednak wiedzieć, że mogą być one montowane także w wielu innych miejscach, w tym na kamperach i przyczepach kempingowych. Takie rozwiązanie wiąże się z wieloma wymiernymi korzyściami. Przede wszystkim oznacza to stały dostęp do energii elektrycznej w trakcie podróżny. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie znacząco zwiększa jej komfort.
Czym są zestawy solarne do kampera?
Zestaw solarny do kampera to gotowy system, którego montaż wykonać można samodzielnie. Co ważne, taki montaż nie jest skomplikowany. Panele podłączane są bezpośrednio do instalacji w kamperze. Dzięki temu możliwe jest czerpanie energii elektrycznej prosto z promieniowania słonecznego. Takie rozwiązanie zapewnia całkowitą niezależność energetyczną w trakcie całej podróży. Innymi słowy, w trakcie wyjazdu nie trzeba specjalnie szukać miejsca, w którym znajduje się dostęp do sieci. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie niezwykle komfortowe. Montaż zestawu solarnego polecić można na pewno miłośnikom spontanicznych wyjazdów. Brak konieczności planowania podróży pod kątem dostępności do sieci energetycznej daje ogromny komfort i swobodę działania.
Jakie zastosowanie mają zestawy solarne do kampera?
Ogromną zaletą tego rozwiązania jest jego szerokie zastosowanie. Zestawy solarne mogą być montowane na kamperach, przyczepach kempingowych, ale także na altankach, czy działkach. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie jest możliwie ładowanie tradycyjnych akumulatorów. Zestawy solarne zapewniają stały dostęp do energii elektrycznej pozyskiwanej bezpośrednio ze słońca. Oznacza to, że kamperem wyposażonym w zestaw solarny podróżować można w dowolne miejsce bez żadnych ograniczeń. Warto tu dodać, że tego typu zestawy solarne montować można również z powodzeniem na łodziach, czy jachtach. Jest to zatem dobre rozwiązanie także dla miłośników wodnych wycieczek.
Jaki zestaw solarny do kampera wybrać?
Wybierając konkrety zestaw solarny, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. Po pierwsze, jest to rodzaj regulatora ładowania. Po drugie, istotna jest moc zestawu. Mowa tu o tym, ile urządzeń i o jakiej mocy zestaw będzie mógł obsługiwać. Po trzecie, nie można zapomnieć o pojemności akumulatorów. Im większa pojemność akumulatorów, tym więcej energii elektrycznej można magazynować. Dodatkowo uwagę zwrócić należy na sposób montażu. Pod tym kątem wyróżnić można moduł sztywny wraz z systemem montażowym, bądź panel elastyczny, który przyklejany jest na dach kampera.