Dom

Czym jest i do czego służy taśma led?

Zastosowanie taśm led jest bardzo podobne do ogółu wykorzystania modułów ledowych.

Są to listwy oświetleniowe stworzone przy użyciu technologii led, dające silne, ale nie oślepiające, jasne światło do zastosowań amatorskich i profesjonalnych. Najczęściej spotkać można takie taśmy w miejscach, w których bardzo istotne jest punktowe bądź powierzchniowe doświetlenie pewnych płaszczyzn. Stąd użycie taśm led w sklepach w lokalach rozrywkowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie by skorzystać z ich możliwości również w prywatnym mieszkaniu. Elementy z diodami led mogą mieć bardzo różne kształty. Jak sama nazwa wskazuje, są to taśmy, czyli dłuższe moduły często z możliwością kształtowania i rozwijania lub składania. Mogą przypominać przewody z umieszczonymi na ich powierzchni diodami, listwy bądź po prostu taśmy. Zapewniają przeważnie światło w kolorze białym o różnym nasileniu. Są także kolorowe taśmy led używane najczęściej w celach rozrywkowych albo jako część instalacji artystycznej.


Chociaż produkty tego typu przeciętnemu człowiekowi kojarzą się raczej z szeregiem profesjonalnych zastosowań, coraz częściej używane są też w oświetlaniu zwykłych wnętrz.

Zapewniane przez nie jasne światło i możliwość swobodnego ułożenia taśmy pozwalają na przykład uwypuklić niektóre części mieszkania, zmienić jego styl na bardziej interesujący. Można je stosować w punktach lub rozwijać tak, by oświetlić dłuższy fragment pomieszczenia. Nowoczesna taśma led jest dostępna w sklepie z artykułami elektrycznymi, można też zamówić taki produkt przez internet. Zakup i późniejsze użytkowanie, czy nawet ewentualny montaż nie wymagają większych umiejętności, dlatego z zalet i możliwości taśm korzystać mogą nawet osoby bez żadnego doświadczenia. Nie trzeba się obawiać, że zastosowanie czegoś takiego w mieszkaniu znacznie zwiększy rachunki za prąd. Technologia led jest bardzo energooszczędna i użycie taśm opłaci się bardziej niż zwykłe żarówki.