Piaskowanie jest również znane jako obróbka strumieniowo-ścierna.
Zasadniczo jest to metoda polegająca na natryskiwaniu strumienia materiału ściernego na powierzchnię za pomocą sprężonego powietrza. Operacja piaskowania odbywa się pod wysokim ciśnieniem w celu wygładzenia szorstkiej powierzchni, wypolerowania jej na gładką, oraz dokładnego oczyszczania powierzchni w celu usunięcia zanieczyszczeń, resztek farby, lakieru czy zaprawy.
Piaskowanie drewna to szybki sposób na odnowienie jego powierzchni
Istnieje kilka wariantów procesu piaskowania, takich jak piaskowanie kulkowe, piaskowanie sodą i śrutowanie. Przed piaskowaniem niezbędne jest posiadanie wiedzy o czyszczonych materiałach oraz zaletach i wadach tej metody w obróbce powierzchni, a także w jaki sposób przeprowadza się piaskowanie i jakiego materiału ściernego trzeba użyć. Istnieją dwa rodzaje procesów piaskowania, a mianowicie z użyciem wody lub powietrza pod ciśnieniem. Piaskowanie z użyciem wody stosowane jest w celu zmniejszenia niszczenia powierzchni, najczęściej do przygotowania powierzchni z cegły lub betonu. Piaskowanie powietrzem najlepiej nadaje się do powierzchni metalowych, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci i przedostawaniu się wody.
Piaskowanie to proces natryskiwania na powierzchnię różnego rodzaju materiału ściernego przy użyciu cieczy pod ciśnieniem lub sprężonego gazu jako propelentu. Istnieje wiele ogólnych terminów określających ten proces, które są związane z materiałem ściernym używanym w tym procesie, jak piaskowanie, śrutowanie czy sodowanie. Proces piaskowania pomaga bardzo szybko usunąć osady, zanieczyszczenia i pozostałości z różnych powierzchni. Materiały ścierne, które są używane w procesie, wywierają polerujące działanie na powierzchnię.
Silne działanie procesu piaskowania, który znajdziesz na stronie https://piaskowanie-drewna.com.pl/lublin/, może usunąć zanieczyszczenia z twardych powierzchni, takich jak beton, plastik, drewno czy metal. Do czyszczenia gładkich powierzchni nie nadaje się obróbka strumieniowo-ścierna, jak piaskowanie z powodu użycia ścierniwa. Dlatego zamiast piaskowania można zastosować sodowanie, które również jest podobną procedurą przygotowania powierzchni, ale na różne sposoby.