Biznes

Herbicydy selektywne w zwalczaniu chwastów

Rzepak, jak również wiele innych roślin hodowlanych, może być narażonych na występowanie chwastów, które będą konkurowały o wodę, słońce i składniki odżywcze, obniżając plony.

Wiele chwastów może posiadać dość rozbudowany system korzenny, który będzie pobierał duże ilości wody oraz składników mineralnych z gleby, w ten sposób plony będą niższe, rośliny uprawne będą rozwijały się słabiej. Dodatkowo wiele chwastów może przerastać rośliny uprawne, są to chwasty, które mogą dorastać do 100-150 cm. Mogą występować w uprawach buraków, zbóż, ziemniaków, często spotkamy je także w rzepaku.

Herbicydy selektywne w zwalczaniu chwastów

Skuteczność stosowania herbicydów w uprawie rzepaku

Zabiegi związane z usuwaniem chwastów możemy wykonywać w rzepaku jesienią, mogą być to także opryski wiosenne. Wiele herbicydów możemy zastosować doglebowo, będą one działały na nasiona lub też na system korzeniowy. W przypadku wysokich temperatur gleba może być twarda, wówczas herbicyd może niewystarczająco przenikać do gleby. Dlatego opryski doglebowe stosuje się po opadach deszczu, kiedy chleba jest wilgotna ułatwione jest przenikanie preparatu do niższych partii gleby.

W przypadku oprysków nalistnych również unikamy zbyt wysokich temperatur ze względu na możliwości parowania środka. Opryski nie są zalecane także przed opadami deszczu, kiedy mogą zostać zmyte z powierzchni rośliny. Dodatkowym problemem może być zbyt duży wiatr, który będzie roznosił opryski na inne areały. Dlatego często opryski wykonuje się więc w nocy lub też późnym wieczorem, przy możliwie bezwietrznej pogodzie. Dzięki temu środki będą najbardziej skuteczne. Dodatkowo należy zapoznać się z odpowiednimi dozowaniem, informacje na ten temat znajdziemy na opakowaniach.

Jeżeli poszukujemy więcej informacji na temat oprysku na chwasty w rzepaku, możemy na stronie https://zwalczamychwasty.pl/jaki-oprysk-na-chwasty-w-rzepaku/ przeczytać wiele ciekawych porad. Z pewnością zastosowanie oprysków w różnych porach może przynieść nam zadowalające efekty. Należy także pamiętać o możliwości uodpornienia się chwastów na dany środek, dlatego w przypadku, kiedy zauważamy niską skuteczność, warto wykorzystać inne herbicydy niż dotychczas.