Zdrowie

Jak poradzić sobie z chrapaniem?

Chrapanie może być bardzo uciążliwą dolegliwością, z którą zmaga się wiele osób na całym świecie.

Wpływa to negatywnie na nasza codzienną kondycję, kiedy chrapiemy słabo się wysypiamy. Wpływa to negatywnie na nasz cały dzień, podobnie negatywnie wpływa to na kondycję naszego partnera. Dlatego też trzeba zaradzić coś na ten problem, oczywiście istnieję różne sposoby na chrapanie. Chrapanie jest oznaką oporu w górnych drogach oddechowych podczas wdechu, ale czasami także podczas wydechu. W czasie głębokiego snu, leżąc na plecach, napięcie mięśni rozluźnia się. Następnie język odchyla się do tyłu, powodując chrapanie. Chrapanie może się wzmagać gdy jesteś bardzo zmęczony lub po spożyciu alkoholu, ponieważ dodatkowo odpręża mięśnie. Przyczyny są różne może być to niedrożność nosa, przeziębienie, alergie, nadwaga, anomalia budowy twarzoczaszki taka jak cofnięty podbródek, ograniczona przestrzeń za podstawą języka. Pomóc może przykładowo czyszczenie nosa słoną wodą, unikanie papierosów, spanie na boku i utrzymanie zdrowej wagi. Utrata wagi może pomóc, ponieważ prowadzi do zmniejszenia tkanki tłuszczowej w szyi. Ułatwia to przepływ powietrza, u niektórych osób chrapiących noszenie ortezy, która wygląda jak sportowy ochraniacz na zęby, jest czasami konieczne, aby oczyścić gardło. Chrapanie może być również objawem znacznie poważniejszego dyskomfortu czyli bezdechu sennego, który objawia się przerwami w oddychaniu na dziesięć sekund.

W tym przypadku konieczna będzie interwencja lekarza, jednak jeżeli chrapanie nie jest zbyt uciążliwe można wypróbować domowe sposoby na chrapanie.

Ważna będzie pozycja w czasie snu, chrapanie będzie wzmożone, kiedy będziemy spali na plecach, wówczas język będzie się cofał. Dlatego też trzeba spać na boku, w tym przypadku należy dobrać odpowiedni materac, ale także pomoże nam w tym poduszka. Dzięki niej uniesiemy plecy, i zmniejszymy nacisk. Oczywiście na rynku dostępne są różnego rodzaju tabletki na chrapanie, można z nich skorzystać, jednak warto wcześniej sprawdzić wszystkie przeciwwskazania. Oczywiście warto sprawdzić oferty różnych medykamentów, warto przykładowo przejrzeć ranking leków na chrapanie: http://sposobynachrapanie.pl/snore-block-dzialanie-skutecznosc-opinie/.