Biznes

Poznaj zdrowe i tańsze alternatywy dla wody butelkowanej

Woda jest podstawowym napojem, bez którego po prostu nie jesteśmy w stanie przetrwać. Szacuje się, że przeciętny człowiek nie wytrzyma bez wody nawet 5 dni. Mimo tego nie ma co jednak ukrywać, iż jej ceny w ostatnich latach potrafią szokować – zwłaszcza, jeśli chodzi o wodę butelkowaną. Pojawia się więc pytanie: czy jest jakiś sposób, by pić zdrową, czystą wodę i jednocześnie za nią nie przepłacić?

 

 Czy woda butelkowana odchodzi do lamusa?

Wizyta w sklepie i rzut oka na ceny potrafi obecnie niejednego przyprawić o zawrót głowy – a koszt wody butelkowanej także się do niego przyczynia. Obecnie standardem są już ceny w wysokości ok.2-2.50 PLN za 1,5-litrową butelkę wody. Tymczasem cena kubika kranówki wynosi ok. 10 złotych – czyli w przeliczeniu mniej więcej 1 grosz za litr! Różnica jest tu więc ewidentna, a nie jest to jedyna wada wody butelkowanej.

 

Jest ona bowiem nie tylko droższa, ale też bardziej szkodliwa – zarówno dla naszego organizmu, jak i dla środowiska naturalnego. Tworzywo sztuczne rozkłada się bowiem przez 100-500 lat, a przez ten czas uwalnia do środowiska toksyczne substancje i przyczynia się do poważnego skażenia środowiska naturalnego. Nie inaczej jest zresztą z naszym ciałem. Drobiny tworzyw sztucznych mogą bowiem przenikać do wody,  która znajduje się w butelce, a stamtąd do wnętrza naszego organizmu.

Wszystko to sprawia, że popularność wody butelkowanej maleje. Tylko, czy istnieją zdrowsze i tańsze alternatywy?

 

Zdrowa kranówka dzięki dzbankowi filtrującemu

Bardzo ciekawą i najczęściej wybieraną alternatywą są dzbanki filtrujące do wody. Wykorzystują one wymienny (na przykład węglowy) filtr, który usuwa z płynącej z kranu wody szkodliwe substancje, jak np. metale ciężkie, czy też  związki chloru. Przechwytuje on także składniki odpowiedzialne za nieprzyjemny smak, jakim może cechować się woda płynąca z kranu, dzięki czemu znacznie się on poprawia. Przefiltrowana woda nadaje się do bezpośredniego spożycia, bez konieczności jej przegotowywania.

 

Dzbanek filtrujący wodę nie kosztuje dużo – to najczęściej wydatek rzędu 30-60 złotych – a może zaś służyć użytkownikowi nawet kilka lat. Wymienne filtry zaś to koszt zaledwie kilku złotych za sztukę – a dobrej jakości filtr, taki jak np. te produkowane przez firmę Dafi spokojnie wytrzyma około miesiąca. Nawet więc, jeśli zakup wody butelkowanej wydaje się bardziej korzystnym cenowo rozwiązaniem, pamiętajmy, że w cenie pojedynczego filtra,  z którego korzystać będziemy przez miesiąc zakupimy maksymalnie 4-5 butelek wody, które starczą nam na zaledwie kilka dni.

 

Woda alkaliczna – smaczna i zdrowa

Bardzo ciekawą i zdrową alternatywą dla tradycyjnej kranówki jest woda alkaliczna. Stanowi ona skuteczne wsparcie przeciwko zakwaszaniu się organizmu, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia takich chorób, jak np. cukrzyca i miażdżyca. Również i ona może zostać  pozyskana bez wychodzenia z domu – i bez konieczności zaśmiecania świata plastikowymi butelkami. Wystarczy bowiem zaopatrzyć się w filtr alkaliczny do wody.

 

Wyższy poziom pH takiej wody korzystnie wpływa na proces odchudzania, a ponadto wzmacnia skórę oraz paznokcie. Butelkowana woda pitna o odczynie zasadowym potrafi kosztować nawet powyżej 5 złotych za butelkę. Dzięki filtrom alkalicznym możemy jednak przygotować ją we własnym domu, a koszt pozyskania 1,5 litra takiej wody wyniesie nie więcej, niż kilka groszy! Ponadto filtr alkaliczny, dokładnie tak samo jak klasyczny, redukuje ilość chloru i związków organicznych znajdujących się w wodzie poprawiając tym samym jej smak i aromat; a przy tym pozostawia zawarte w niej minerały i pozytywne mikroskładniki.