Zrównoważone odżywianie jest kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Jednym z elementów zdrowej diety są naturalne oleje roślinne. Dużą popularnością cieszy się, między innymi, olej z ostropestu, znany przede wszystkim ze swojego dobroczynnego wpływu na wątrobę. Jest on tłoczony na zimno i nie podlega rafinacji, dzięki czemu zachowuje wszystkie wartości odżywcze.
Najważniejsze właściwości
Olej z ostropestu dla zdrowia:
- dzięki zawartości niezwykle cennej substancji – sylimaryny, chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem toksyn i wspomaga jej zdolności regeneracyjne,
- łagodzi skutki uboczne farmakoterapii,
- ma działanie oczyszczające organizm z toksyn trucizn oraz przeciwzapalne ,
- zawiera duże ilości tłuszczów nienasyconych,
- wspomaga profilaktykę przeciwnowotworową,
- jest cennym źródłem dobrze przyswajalnej witaminy E, a także witamin A,C, D, K i F,
- pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu
Naturalny olej z ostropestu dla urody oraz dobrego samopoczucia:
- opóźnia starzenie się skóry oraz czyni ją elastyczną,
- hamuje zmiany łuszczycowe,
- łagodzi migreny i bóle głowy.
Zastosowanie
Olej z ostropestu charakteryzuje się słomkowym kolorem i wyrazistym, ziołowym aromatem. Jego delikatny smak, wyśmienicie wzbogaci potrawy serwowane na zimno, takie jak: sałatki, surówki, dressingi czy koktajle. Może być również doskonałym dodatkiem do ciepłych potraw, na przykład zup, warzyw czy mięs. Jest również idealnym uzupełnieniem twarogu i past. Nie należy stosować go do pieczenia, smażenia i gotowania, ponieważ traci swoje właściwości pod wpływem obróbki cieplnej.
Gdzie kupić
Kupując olej z ostropestu warto poświęcić chwilę uwagi na wybór producenta, aby cieszyć się produktem najwyższej jakości. Smaczny i zdrowy olej musi być tłoczony ze świeżych, wysokiej jakości ziaren. Należy go więc kupować od zaufanych dostawców, takich jak internetowy sklep iZdrowiej oferujący naturalny olej z ostropestu Należy pamiętać, że oleju ostropestowego nie należy łączyć z niektórymi farmaceutykami, takimi jak leki antykoncepcyjne czy przeciwzakrzepowe. Nie powinny go spożywać kobiety w ciąży, matki karmiące oraz dzieci do dwunastego roku życia.