Biznes

Mikrofaktoring – najważniejsze informacje

Mikrofaktoring to faktoring, który przede wszystkim charakteryzuje się tym, że jest przeznaczony dla małych, jak również średnich przedsiębiorstw.

Jego konstrukcja jest taka sama, jeżeli chodzi o porównanie go do klasycznego faktoringu.

W umowie mikrofaktoringu występują w szczególności dwie strony: tuż obok małego, bądź też średniego przedsiębiorcy (czyli faktoranta) przynależy profesjonalna firma faktoringowa (określana, jako faktor), której zadaniem jest przejmowanie od przedsiębiorcy faktury posiadającej odroczony termin płatności i powinno być to dokonane bez zbędnej zwłoki, oczywiście po ich zweryfikowaniu, firma taka wypłaca faktorantowi widniejącą na niej daną kwotę, która zostaje dodatkowo pomniejszona o swoje wynagrodzenie. Po upływie terminu, który został określony na fakturze – kontrahent, czyli firma zostaje zobowiązana do zapłaty, wobec tego przelewa pieniądze na konto faktora.
Mikrofaktoring - najważniejsze informacje

O tym należy pamiętać!

Mikrofaktoring jest to swoista usługa, która została stworzona z myślą o małych oraz średnich przedsiębiorcach. Przez takie przedsiębiorstwa rozumie się firmy, które zatrudniają nie więcej, niż 250 pracowników, a dodatkowo ich roczny obrót nie może przekraczać 50 milionów euro, a/lub całościowy bilans roczny nie powinien przekraczać 43 milionów euro.

Firma, która zatrudnia nie więcej, niż 10 pracowników to mikroprzedsiębiorstwo, firma zatrudniająca maksymalnie 50 – to małe przedsiębiorstwo, z kolei firma zatrudniająca do 250 – to  średnie przedsiębiorstwo.

Oczywiście jak powszechnie wiadomo, firma firmie nierówna. Dla przykładu spółka, która zatrudnia maksymalnie 20 osób może wykazywać stosunkowo wysokie obroty, z kolei zakład, który zatrudnia maksymalnie 300 pracowników może znajdować się w stosunkowo trudnej sytuacji finansowej, wobec tego może realizować dość niski obrót. Pomijając takie sytuacje, mało jest małych, a także średnich przedsiębiorstw, które posiadają obroty przekraczające pół miliona, bądź też nawet 1 mln zł rocznie – jest to jednak taki dolny próg, który zostaje przyjęty większość firm faktoringowych.