Zdrowie

Co to jest współuzależnienie i jak wygląda terapia?

Współuzależnienie to stan, w którym osoba blisko związała się z osobą uzależnioną od substancji lub zachowań, i staje się emocjonalnie, psychicznie i społecznie zaangażowana w kontekście tego uzależnienia.

Choć nie jest to oficjalnie uznawana diagnoza psychiatryczna, to współuzależnienie jest poważnym problemem, który może znacząco wpływać na życie tych, którzy się w nim znaleźli.

Co to jest współuzależnienie i jak wygląda terapia?

Dlaczego terapia osób współuzależnionych jest ważna?

Współuzależnienie jest szczególnie częste w przypadku uzależnienia od alkoholu, narkotyków, czy innych substancji psychoaktywnych, ale może również dotyczyć uzależnienia od hazardu, jedzenia, czy innych zachowań kompulsywnych. Osoby współuzależnione często przejawiają obsesyjne zaangażowanie i troszczenie się o osobę uzależnioną. Chcą kontrolować jej życie i zapobiegać negatywnym konsekwencjom związanym z uzależnieniem. Osoby współuzależnione doświadczają skomplikowanych emocji, takich jak gniew, strach, frustracja, czy smutek, związanych z uzależnieniem osoby bliskiej.

Współuzależnieni często nie potrafią ustalić zdrowych granic w relacji z osobą uzależnioną. Są skłonni poświęcać własne potrzeby i wartości na rzecz zaspokajania potrzeb uzależnionego. Osoby współuzależnione często czują wyrzuty sumienia za sytuację, w jakiej znajduje się osoba uzależniona, nawet jeśli nie mają na to wpływu. Współuzależnieni często unikają konfliktów i trudnych rozmów, co prowadzi do braku asertywności w wyrażaniu swoich potrzeb i uczuć. Terapia współuzależnienia często zawiera element edukacyjny, w którym osoba uczestnicząca w terapii może dowiedzieć się więcej o naturze uzależnień, mechanizmach obronnych, i jakie są zdrowe granice w relacjach.

Terapia stanu takiego jak współuzależnienie jest kluczowa dla osób, które żyją z uzależnionymi i doświadczają wpływu uzależnienia na swoje życie. Osoba uczestnicząca w terapii może zrozumieć własne zachowania i emocje w kontekście uzależnienia oraz nauczyć się zdrowych strategii radzenia sobie. Sesje terapeutyczne w grupie osób współuzależnionych pozwalają na wymianę doświadczeń i wsparcie od innych, którzy przeżywają podobne sytuacje. To także miejsce, gdzie można zrozumieć, że nie jest się samym w swoim doświadczeniu.